. .

Якщо людина має ірраціональне бажання споживати чи не споживати їжу, яка чинить негативний вплив на психічне і фізичне здоров’я, то, ймовірно, він страждає розладом харчової поведінки. Двома найбільш поширеними типами розладів харчової поведінки є нервова анорексія і нервова булімія.

Нервова анорексія

Нервова анорексія є психічним розладом, при якому пацієнт має спотворене уявлення про зовнішній вигляд тіла і ірраціональний страх надмірної ваги, внаслідок чого він робить свідомі спроби схуднути. Хоча більшість таких пацієнтів складають жінки, чоловіки також страждають від нервової анорексії.

* Анорексія — це загальна втрата апетиту або зацікавленості в їжі. Не слід плутати з нервовою анорексією.

За даними DSM-IV-TR ® — діагностичного і статистичного посібника з психічних розладів, опублікованого Американської психіатричної асоціацією, — пацієнт з нервовою анорексією володіє наступними характеристиками:

* Вага тіла значно нижче нормального — на 15% і більше.
* Зазвичай має ІМТ (індекс маси тіла), що дорівнює 17,5 і менше.
* Відсутність менструацій три рази поспіль.
* Надмірна заклопотаність пропорціями тіла і значенням ваги.
* Сильний страх надмірної ваги.

За статистичними даними, у 76% з тих, хто страждає нервовою анорексією, перші ознаки розладу з’явилися у віці 11-20. Близько 6% хворих, яким поставлений діагноз нервова анорексія, вмирають; близько половини з цих смертей — результат самогубства. Це найвищий показник смертності серед яких-небудь психічних захворювань.

Перебільшений страх втрати контролю над собою у хворих нервовою анорексією людей з’являється головним чином за рахунок низької самооцінки і постійної самокритики.

Нервова булімія

Нервова булімія є психічним розладом. Пацієнт відчуває регулярні напади серйозного переїдання, які завжди супроводжуються почуттям провини. Це почуття може привести до крайньої реакції, наприклад, до надмірно інтенсивної дієті, надмірному кількості фізичних вправ, навмисної блювоті.

За даними DSM-IV-TR ® — діагностичного і статистичного посібника з психічних розладів, опублікованому Американською психіатричною асоціацією, — пацієнти з діагнозом нервової булімії (на відміну від нервової анорексії), повинні мати наступні 4 симптому:

* Неодноразове переїдання.
Пацієнти з нервовою булімією їдять набагато більше, ніж в нормі може з’їсти більшість, відчуваючи при цьому відчуття того, що вони не можуть зупинитися і контролювати себе.

* Неодноразова і несвоєчасна компенсація переїдання, наприклад, з допомогою препаратів проносного, голодування, надмірних фізичних вправ до знемоги, або навмисної блювоти.

* Поєднання симптомів переїдання та ірраціональної компенсації з частотою принаймні два рази на тиждень протягом останніх 3 місяців.

* Надмірна критика пропорцій свого тіла і значення ваги.

На відміну від нервової анорексії, нервову булімію зазвичай важче діагностувати. Пацієнти, як правило, не мають знижену масу тіла. Через почуття сорому і провини, пов’язаних із захворюванням, у пацієнта розвиваються навички маскування симптомів.

Якщо пацієнт довго страждає булімією, то у нього може спостерігатися симптом недоїдання, що і привертає увагу лікаря або може звернути увагу психолог професіонал.

Чинники розвитку порушень харчової поведінки
Були виділені різноманітні по силі і тривалості впливу фактори, що сприяють розвитку порушень харчової поведінки (ПП): конституціонально-біологічні, соціально-психологічні, микросоциальные, психогенні і соматогенные. Роль цих факторів та їх сполучень у генезі порушень ПП неоднозначна.

Важливу роль у розвитку порушень ПП відіграють особливості особистості:

*Висока схильність до стресів.
*Схильність до тривожних реакцій.
*Невпевненість в собі і ряд інших.

Серед психологічних факторів, що привертають до розладів ПП, багато дослідників вказують такі особистісні характеристики, як перфекціонізм (П) і порушення задоволеності чином тіла. У багатьох роботах П розглядається як центральна психологічна характеристика людей з порушеннями ПП і головним фактором ризику.

Перфекціонізм — переконаність у тому, що вдосконалення, як власне, так і інших людей, є тією ме

Записи по темі

  • Інфекції, що передаються статевим шляхомІнфекції, що передаються статевим шляхом Інфекції, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), як правило, поширюються при сексуальному контакті. Однак у деяких випадках заражена людина може передати інфекцію без сексуального […]
  • Синдром метеочутливостіСиндром метеочутливості Метеочутливість - синдром погодної залежності. Всі люди так чи інакше схильні до впливу погодних змін. Але частина людей вкрай чутливі до перепадів вологості, атмосферного тиску, […]
  • Макулярна дегенерація (дегенерація жовтої плями)Макулярна дегенерація (дегенерація жовтої плями) Люди з макулярної дегенерацією (дегенерацією жовтої плями) поступово втрачають центральне зір: вони все більше відчувають труднощі з тим, щоб побачити предмети прямо перед ними, що значно […]
  • Синдром Золлінгера-ЕллісонаСиндром Золлінгера-Еллісона Синдром Золлінгера - Еллісона (ульцерогенная аденома підшлункової залози; гастринома) - це розлад, який зазвичай настає внаслідок гастриноми - пухлини, яка зачіпає здебільшого підшлункову […]
  • Герпетична інфекціяГерпетична інфекція Герпес - інфекційне захворювання, що викликається однойменною вірусом, що вражає шкіру і слизові оболонки, рогівку очей, нервову систему, внутрішні органи. В даний час велике поширення […]
. .