Блефарит — це запалення, зазвичай захоплююче ту частину століття, де ростуть вії — краї повік. Внаслідок цього може виникнути почервоніння очей, подразнення та свербіж, лущення з появою лусочок шкіри на віях. Блефарит виникає, коли малі сальні залози у підстави вій не функціонують належним чином з-за бактеріальної інфекції або будь-якого ускладнення стану шкіри, наприклад, себорейного дерматиту (себорейний дерматит викликає також утворення лупи на шкірі голови).

Блефарит є хронічним (тривалим і повторюваним) станом, що не легко піддається лікуванню — краплі для змащування часто вони не покращують становище. Крім того, що це захворювання викликає незручності, воно також може погіршити якість життя, так як псує зовнішній вигляд. Однак, як правило, воно не викликає незворотні ушкодження зору.

Існує дві форми блефариту:

* Передній блефарит, коли уражається зовнішня поверхня століття, де ростуть вії. Головним чином викликається бактерією стафілококом (Staphylococcus) і внаслідок лупи області голови.

* Задній блефарит, коли уражається волога внутрішня поверхня століття. Це пов’язано з неправильною роботою Мейбомієвих залоз у цій частині століття. Ці залози утворюють особливу мастило, звану шкірне сало, яке виводиться через крихітні отвори по краях повік. Задній блефарит в основному викликається розацеа (рожеві вугри) або себорейним дерматитом. Розацеа є хронічним запальним станом шкіри, яке головним чином вражає шкіру обличчя.

Часто буває так, що епізоди блефариту повторюються, тому це хронічний стан.

Які ознаки і симптоми блефариту?

Як правило, у пацієнта будуть спостерігатися повторювані епізоди блефариту, з довгими періодами повної ремісії між ними. Ознаки і симптоми, які зазвичай мають більш серйозний характер вранці і проявляються на обох очах, можуть включати:
* Почервоніння, біль і свербіж у віках.
* Печіння в очах.
* Відчуття піску в очах.
* Покриті кіркою вії.
* Вії можуть рости неправильно.
* Повіки стають жирними на дотик.
* Повіки можуть злипатися при пробудженні.
* Лущення шкіри навколо очей.
* Втрата вій.
* Світлобоязнь — підвищена чутливість до світла.
* Сльозотеча.

Які причини блефариту?

* Передній блефарит. Значне число випадків переднього блефариту викликано бактеріальною інфекцією, зокрема, стафілококової інфекцією, відомої як стафілококовий блефарит.
Себорейний дерматит виникає через причини жирності шкіри, що може дратувати повіки, а також забезпечувати ідеальне середовище для росту та розмноження бактерій. Якщо блефарит викликаний себорейним дерматитом, то він носить назву себорейного блефарита.

* Задній блефарит. Мейбоміеві залози на внутрішній поверхні повік виробляють маслянисту субстанцію, яка складає поверхневий шар сльози — речовина, що зберігає сльози на місці, а також захищає очі. Функція цих залоз може бути зіпсована внаслідок розацеа або себорейного дерматиту.

Себорейний дерматит може спровокувати залозу до надмірної вироблення жиру, що забезпечує ідеальне середовище, в якій бактерії можуть швидко розмножуватися.

Розацеа через використання секрету залоз, може призвести до того, що сльози неправильно захищають очі, які стає сприйнятливим до інфекції. Існує власне очна розацеа (Ocular rosacea), що вражає очі. Приблизно половина всіх пацієнтів з розацеа мають симптоми ураження очей. За даними Національної служби охорони здоров’я (NHS), Великобританія, у пацієнтів, які приймають антибіотики для лікування розацеа, ймовірно, не розвивається очної розацеї.
Блефарит може бути також (рідко), викликані зараженням вошей на вії, або алергічну реакцію, наприклад, очі ліки, рішення для контактних лінз або макіяж очей.

Діагностика блефарита

Лікар, як правило, може діагностувати блефарит після бесіди з пацієнтом щодо симптомів та медичного обстеження очей, а також в рамках наявності розацеа або себорейного дерматиту.

Лікар може направити пацієнта до лікаря окуліста (офтальмолога). Іноді береться зразок утворилася кірки або шкірного жиру століття, який перевіряється на бактерії, гриби.

Варіанти лікування блефарита

* Підтримання чистоти очей. Ретельна гігієна очей є важливою частиною лікування блефарита. Повіки повинні промиватися принаймні один раз на день, незалежно від того, чи є які-небудь симптоми. Хороша гігієна очей не тільки зменшує тяжкість
симптомів блефариту, але й від ретельності гігієни залежить частота рецидивів.
Пацієнти з симптомами або ті, хто має ризик рецидиву симптомів, повинні ставити теплий компрес на повіки тривалістю від п’яти до десяти хвилин. Знімати компрес слід дуже м’яко, потираючи віки, протягом двох хвилин, — це допоможе видалити кірки.

Повіки промиваються також в теплій воді з додаванням невеликої кількості дитячого шампуню ватним тампоном; можна промивати розчином бікарбонату натрію (чайна ложка на чашку води). Практично будь-яка аптека пропонує спеціальні засоби для промивання очей. В цілях запобігання нещасних випадків, промивання повинно здійснюватися перед дзеркалом. Якщо симптоми мають важкий характер, необхідно очищати повіки кілька разів в день.

Слід уникати макіяж або, принаймні, очищати відразу після того, як він більше не потрібен.

* Креми з антибіотиками. Лікар може призначити чотирьох-шеститижневі курси кремів / мазей з антибіотиками, якщо симптоми не проходять після процедури промивання гігієни. При використанні крему / мазі пацієнти повинні уникати використання контактних лінз.

* Пероральні антибіотики. Лікар може призначити антибіотики, якщо інші методи не подіяли. Якщо пацієнт має розацеа, пероральні антибіотики будуть призначатися у разі наявності симптомів блефарита. Більшість курсів триває близько шести тижнів. Пацієнти повинні відчувати позитивні результати з другої-четвертої тижня. Слід уникати тривалого перебування на сонці при прийомі антибіотиків для блефарита.

* Стероїдні очні краплі / мазі
допоможуть зменшити запалення очей і повік.

* Штучні сльози
використовуються у разі, коли є сухість очей. Використовуються мастильні очні краплі або препарати штучних сліз.
Навіть у разі успішного протікання лікування будуть виникати рецидиви.

Які можливі ускладнення блефариту?

* Неправильний ріст вій. Блефарит може призвести до того, що вії не будуть рости належним чином. Вони можуть рости в незвичних напрямках, або вростати всередину.
* Рубцювання століття. Довгостроковий блефарит в кінцевому підсумку може призвести до утворення рубців на століттях.
* Ячмінь. Освіта на столітті, викликане гострою інфекцією сальних залоз.
* Халазион (кіста мейбомиевой залози). Виникає у разі, коли протока сальної залози століття блокується і інфікується бактеріями, що призводить до набряку і почервоніння. Освіта подібно ячменю, але утворюється всередині століття.
* Кон’юнктивіт . Тонкий шар клітин (мембрана) між внутрішньою поверхнею вік і білком очі називається кон’юнктива. Кон’юнктивіт виникає у разі запалення кон’юнктиви. Запалення виникає через те, що крихітні кровоносні судини (капіляри) виступають в кон’юнктиву, що призводить до почервоніння ока. Люди з блефаритом можуть страждати від повторюваних епізодів кон’юнктивіту.
* Синдром «сухого ока» (сухий кератокон’юнктивіт) — часте ускладнення блефарита. Виникає у разі, якщо очі не виробляють досить сліз або вони випаровуються дуже швидко, що призводить до того, що очі висихають і запалюються. Синдром «сухого ока» може виникати з-за розацеї і себорейного дерматиту. Стан сухих очей, як правило, можна коригувати препаратами штучних сліз, які можуть бути придбані без рецепта в аптеках.

Записи по темі

  • Спазмофілія — весняна загроза для вашої дитиниСпазмофілія — весняна загроза для вашої дитини Спазмофілія - майже забуте дитяче захворювання. Але з приходом весни, сонця і тепла воно може дати про себе знати. Справа в тому, що під впливом сонячних променів посилюється відкладення […]
  • ОБЕРЕЖНО ЗИМА — Що таке кишковий грипОБЕРЕЖНО ЗИМА — Що таке кишковий грип Під «кишковим грипом» розуміють вірусні діареї, зокрема ротовирусную інфекцію. Захворювання проявляється підвищеною температурою, катаральними явищами у вигляді нежиті і болю в горлі, що […]
  • Обережно остеопорозОбережно остеопороз Остеопороз називають «мовчазною епідемією 21 століття». Сьогодні у світі ним страждає близько 200 мільйонів чоловік, в Росії - більше 10 мільйонів. Остеопороз зустрічається у кожної […]
  • Чому в п’ятах болитьЧому в п’ятах болить Біль у пяті є дуже поширеною серед проблем зі стопами. Пацієнт зазвичай відчуває біль або під пятою (підошовний фасцити) або позаду неї (Ахиллесов тендиніт), де ахіллове сухожилля […]
  • Платна госпіталізація альтернатива, яка стала реальністюПлатна госпіталізація альтернатива, яка стала реальністю Госпіталізувати - помістити, поміщати в лікарню, шпиталь для лікування Словник російської мови - Ожегов С. В., 1983Бувають моменти, коли порятунок життя людини залежить від декількох […]