. .
Эндемический зоб  Ендемічний зоб — це збільшення щитовидної залози у великої кількості людей, що мешкають в одній місцевості, де в грунті і воді мало солей йоду. Відповідно йоду мало в рослинній їжі цього регіону, і в організм людини йоду надходить недостатньо. Про ендемічному зобі кажуть, якщо 5% дітей і 30% дорослих мають збільшення щитовидної залози першої і вище ступенів.
У СНД такими регіонами є Білорусь, деякі райони України, республіки Середньої Азії і Закавказзя, регіони Сибіру, Уралу, Середнє Поволжя і що найбільш важливо для нас — Новгородська область. У добу доросла людина має отримувати з їжею і водою від 100 до 200 мікрограмів йоду в добу. Якщо кількість йоду знижується до 50 мікрограмів, відбувається компенсаторне збільшення розмірів щитовидної залози і розвивається ендемічний зоб. Проте хворіють не всі жителі цієї місцевості.

Для розвитку зобу потрібні й інші фактори. До них відноситься нераціональне харчування, коли в їжу надходить недостатня кількість білка, вітамінів. Сприяє розвитку хвороби і недостатність інших мікроелементів: мідь, цинк, селен, молібден, кобальт. Порушують засвоєння йоду організмом надлишок в їжі кальцію, фтору, марганцю. Деякі продукти, звані струмогенными, перешкоджають засвоєнню йоду щитовидною залозою, викликаючи її компенсаторне збільшення, і сприяють розвитку зоба. З продуктів можна назвати капусту, ріпу, редьку, морква, соя, манго, персики, редис, арахіс.

Має значення спадкова схильність до розвитку зоба. Зрідка зустрічається крайній прояв зобу з різкою недостатністю роботи щитовидної залози — кретинізм. Він проявляється інтелектуальною недостатністю, затримкою росту і статевого розвитку. Недостатнє надходження йоду в організм супроводжується його недостатнім надходженням в щитовидну залозу і, як наслідок, зниження вироблення гормонів щитовидної залози тироксину і трийодтироніну. За законом зворотного зв’язку, нестача цих гормонів у крові викликає підвищення продукції в тиротропного гормону в гіпофізі, який, у свою чергу, стимулює щитовидну залозу і викликає її компенсаторне збільшення.

Щитовидна залоза може збільшуватися рівномірно (дифузний зоб) або збільшуються тільки частину залози. В цьому випадку розвивається вузлова форма зоба.

Для уточнення розмірів щитовидної залози проводиться ультразвукове дослідження, яке дозволяє виявити вузлові форми зоба.

Під час захворювання, якщо функція щитовидної залози достатня, пацієнта можуть турбувати неприємні відчуття в області шиї: відчуття тиску на шию, непереносимість тугих комірів. Якщо розміри щитовидної залози збільшуються, можуть з’явитися ознаки здавлення навколишніх органів. Почуття здавлення шиї посилюється, особливо в положенні лежачи, може виникнути утруднення при диханні, відчуття перешкоди при ковтанні. При великих розмірах зоба, здавлюються судини шиї, що може призвести до порушення кровообігу і розвитку серцевої недостатності.

Пацієнти можуть не пред’являти жодних скарг. Правильно поставити діагноз допомагає огляд пацієнта (часто лікар пальцями промацує збільшену щитовидну залозу), а також проведення додаткових досліджень — аналізу крові на гормони щитовидної залози (для того, щоб оцінити її функцію) та ультразвукового дослідження (УЗД). Тільки УЗД може достовірно підтвердити наявність збільшення щитовидної залози — апарат дозволяє з точністю до міліметра оцінити розміри органу та розрахувати надзвичайно важливий показник — обсяг щитовидної залози. Для жінок цей показник вважається нормальним, якщо він не більше 18,5 мл, для чоловіків — не більше 20 мл Для дітей існують вікові норми.

Лікування ендемічного зобу.
Для лікування ендемічного зобу, використовують препарати, що містять йод (наприклад, йодомарин-200), різні гормони, проводиться хірургічне лікування.

Профілактика ендемічного зобу.

Профілактика ендемічного зобу буває масова та індивідуальна. Масова профілактика зобу полягає в додаванні до кухонної солі йодату калію — йодування. На одну тонну кухонної солі додають 20-40 г йодату калію. Така кухонна сіль не повинна зберігатися більше терміну, зазначеного на упаковці, так як солі йоду руйнується, це ж відбувається і при зберіганні солі у вологій атмосфері. Солити їжу необхідно після приготування. При нагріванні йод випаровується.

Записи по темі

  • Йди швидше від мене застудаЙди швидше від мене застуда Немає нічого гірше, ніж захворіти! Відчули нездужання? Потрібно діяти якомога швидше. У цьому можуть допомогти народні кошти.FFСамое прекрасне ліки від застуди - малиновий чай. Для цього […]
  • Обережно остеопорозОбережно остеопороз Остеопороз називають «мовчазною епідемією 21 століття». Сьогодні у світі ним страждає близько 200 мільйонів чоловік, в Росії - більше 10 мільйонів. Остеопороз зустрічається у кожної […]
  • Чадний газ — вбивця-невидимкаЧадний газ — вбивця-невидимка Чадний газ не має запаху і смаку, це побічний продукт згоряння. Люди і тварини не можуть усвідомити, що вони дихають окисом вуглецю. Чадний газ конкурує з киснем за ділянка звязування, […]
  • Міфи про венеричні хворобиМіфи про венеричні хвороби Безліч міфів венеричних хворобах продовжують жити, не дивлячись ні на що. Ми вибрали вісім з них для того що б розвінчати. Зустрічаємо! *Оральний секс - безпечний секс?Як не прикро, але […]
  • Синдром Золлінгера-ЕллісонаСиндром Золлінгера-Еллісона Синдром Золлінгера - Еллісона (ульцерогенная аденома підшлункової залози; гастринома) - це розлад, який зазвичай настає внаслідок гастриноми - пухлини, яка зачіпає здебільшого підшлункову […]
. .