. .

Физиология менструального циклаВелике значення в гінекології приділяється вивченню та лікування захворювань жіночої репродуктивної системи. Знання фізіології менструального циклу допоможе розуміння даної теми.

Здорова жінка в репродуктивному віці з 15 до 49 років, має регулярні місячні цикли. Місячний цикл (менструальний) характеризується циклічними змінами гормональної регуляції функції яєчників і відповідними змінами слизової оболонки матки (ендометрія). Середня тривалість місячного циклу дорівнює 28 дням, рахуючи з 1-го дня попередньої до 1-го дня наступної менструації.

Діапазон тривалості менструального циклу у жінок досить великий, від 21 до 40 днів, нормальна тривалість кров’яних виділень коливається від 3 до 7 днів, а середня загальна крововтрата при нормальному циклі становить близько 25 мл

Управління нормальним менструальним циклом здійснюється спеціалізованими нейросекреторными клітинами гіпоталамуса і гіпофіза. Гонадотропін-рилізинг-фактори гіпоталамуса викликають секрецію і виділення гонадотропінів ФСГ і ЛГ передньою часткою гіпофіза. У перші 2 тижні циклу відбувається дозрівання фолікула в яєчнику, у цій фазі, званої фолікулярної, ФСГ стимулює ріст і розвиток фолікула, що супроводжується підвищенням утворення в яєчниках естрогену естрадіолу.

Підвищений рівень освіти естрадіолу в фолікулі гальмує виділення ФСГ гіпофізом, пік секреції естрадіолу в дозріваючому фолікулі відзначається приблизно за 2 дні до овуляції, відбувається вивільнення яйцеклітини.

Зміни в яєчниках у естрогенної фазі циклу сприяють циклічних зрушень в ендометрії. В цей період приблизно з 5 дня циклу відзначається розростання епітелію слизової оболонки, товщина якої збільшується з 0,5 мм до 5 мм до моменту овуляції. Ця фаза циклу в ендометрії називається проліферативної і триває з 5 по 14 — й день 28 — денного циклу.

Вивільненням яйцеклітини починається наступний період циклу, тривалість якого становить 14 днів. Цей період називається фазою жовтого тіла або лютеїнової, так як на місці вскрывшегося зрілого фолікула формується жовте тіло. До періоду овуляції значно зросте рівень ЛГ гіпофіза, під його дією розривається виріс фолікул і яйцеклітина вивільняється.

Пік ЛГ зазвичай відзначається за 13-14 днів до початку наступних місячних. Жовте тіло продукує гестагенний гормон прогестерон, рівень якого в крові підвищується ще до піку ЛГ і стає максимальним через 6-8 днів після піку ЛГ. У цей період циклу в ендометрії відзначається формування вакуолей в железистом епітелії накопичення слизового секрету.

Ця фаза циклу в ендометрії називається секреторної і складає 12-14 днів, після чого у зв’язку з розсмоктуванням жовтого тіла падає концентрація естрадіолу та прогестерону, що призводить до підвищення секреції ФСГ.

Оваріальний цикл супроводжується змінами обміну речовин в організмі жінки, що чітко вловлюється при вимірюванні базальної температури тіла. Під час менструації температура дещо знижена, протягом фолікулярної фази циклу вона незначно підвищується, а безпосередньо перед овуляцією температура швидко знижується.

Передує овуляції підвищення секреції слизу з шийки матки, що відчувається підвищенням вологості в області вульви. У цей час відзначається підвищення температури вище 37°С, що триває близько 48 годин. Через 3 дні після підйому температури вище 37°С, тобто після овуляції, настає період гарантії відсутності можливості зачаття.

Необхідно враховувати наступні обставини: запліднення яйцеклітини можливо протягом 1 доби, тривалість життєздатності сперматозоїдів 3 доби, імплантація відбувається приблизно через 9 днів після запліднення.

В нормальних умовах з одного або іншого яєчника звільняється одна яйцеклітина в місяць, а за астрономічний рік — 13 яйцеклітин. За весь репродуктивний період (близько 40 років) в організмі жінки дозріває близько 500 яйцеклітин, в той час як в яєчнику в період статевого дозрівання кількість яйцеклітин досягає кілька сотень тисяч, що є занадто великою кількістю.

Правда, можливо вивільнення декількох яйцеклітин одночасно і це може призвести до народження двійні, трійні. Яйцеклітина, вивільнена з фолікула, підхоплюється фибриями маткової труби і прямує до внутрішньої частини маткової труби, де відбувається зустріч з висхідним з піхви сперматозоїдів і тим самим здійснюється запліднення.

Запліднена яйцеклітина по дорозі до матки починає ділитися і по

Записи по темі

  • Здоров’я дитини без ліківЗдоров’я дитини без ліків Для здорового та активного життя вашого малюка потрібно зовсім небагато. Головне - це правильне харчування. При годуванні варто враховувати, що головна функція харчування - забезпечити […]
  • Обережно остеопорозОбережно остеопороз Остеопороз називають «мовчазною епідемією 21 століття». Сьогодні у світі ним страждає близько 200 мільйонів чоловік, в Росії - більше 10 мільйонів. Остеопороз зустрічається у кожної […]
  • Що таке протипожежні бар’єриЩо таке протипожежні бар’єри Протипожежними перешкодами називаються спеціальні конструкції, які перешкоджають поширенню вогню протягом певного періоду часу. Для локалізації пожежі використовують різні перегородки, […]
  • Обстеження і лікування в НімеччиніОбстеження і лікування в Німеччині Німецька якість славиться бездоганною репутацією в усьому світі, і це стосується абсолютно всіх сфер. Медична галузь також не є винятком у цьому плані. Медичний туризм в Німеччині став […]
  • Як не помилитися з вибором бігової доріжкиЯк не помилитися з вибором бігової доріжки Як вибрати недорогу бігову доріжку? Цим питанням часто задаються ті, хто вирішив придбати додому тренажер такого типу. Щоб не помилитися з вибором, в першу чергу потрібно дивитися не на […]
. .