. .

Гострий пієлонефрит — гостре бактеріальне захворювання ниркових мисок, чашечок і канальців.

Причини виникнення пієлонефриту

Етіологія та патогенез. Гострий пієлонефрит може виникати при наявності в організмі будь-якого хронічного запального процесу. Мікроорганізми потрапляють у нирки з кров’ю, лімфою. Виникненню захворювання сприяють перевтома, гіповітаміноз, переохолодження, розлад сечовиділення, застій сечі, цукровий діабет, вагітність. Необхідно пам’ятати, що проникнення інфекції в сечовивідні шляхи можливе внаслідок цистоскопії, катетеризації.

Пієлонефрит — різні прояви

Розрізняють гострий серозний і гострий гнійний пієлонефрит (апостематозний нефрит, абсцес, карбункул нирки). Запалення мисок буває одно — і двостороннім, у залежності від анатомічних особливостей.

Клінічна картина захворювання виглядає наступним чином. Гострий пієлонефрит починається ознобом, підвищенням температури тіла до 38-40°С. Хворі відчувають тупий біль у попереку і в підребер’ї, який посилюється при зміні положення тіла, їх турбує загальна слабість, головний біль, біль у суглобах і м’язах. При об’єктивному обстеженні вдається визначити напруження м’язів у ділянці нирок і позитивний симптом Пастернацького. Сечовипускання прискорене і болісне; спостерігаються рефлекторний метеоризм, блювання.

Сеча виділяється мутна, іноді з осадом солей і гнійними виділеннями, нерідко має лужну реакцію, поганий запах. У сечі з’являється в невеликих кількостях білок (0,33-0,99 г/л). Під мікроскопом виявляють лейкоцити, зернисті циліндри, а також еритроцити. Сеча дає змогу визначити ріст відповідного збудника.

Якщо однобічний пієлонефрит є наслідком обтурації сечоводу, змін у сечі не виявляють, оскільки в сечовий міхур надходить сеча із здорової нирки.

У крові хворих гострим пієлонефритом визначають нейтрофільний лейкоцитоз, анемію.

Клінічний перебіг захворювання залежить від шляху проникнення інфекції: при гематогенному — переважають загальні симптоми, при урогенном — місцеві. У тяжких випадках можливий розвиток септичного стану — уросепсису з наростанням ознак ниркової недостатності; гострий пієлонефрит може ускладнитися паранефритом, поддіафрагмальний абсцесом, рідше перитонітом.

Лечение

Лікування гострого пієлонефриту полягає в призначенні ліжкового режиму, молочно-рослинної дієти з виключенням гострих страв, консервів, алкогольних напоїв, какао, кави.

Хворим рекомендують багато пити — брусничний морс, відвар шипшини, компоти, мінеральні води (Трускавецька, Миргородська, Боржомі) в об’ємі до 3 л на добу.

Медикаментозну антибактеріальну терапію гострого пієлонефриту слід починати якомога раніше. Але разом з тим доцільно визначити чутливість бактеріальної флори до антибіотиків, враховуючи нефротоксичність препаратів, отримати консультацію і замовити ліки Вам допоможе інтернет аптека. У важких випадках вдаються до катетеризації сечоводів, промивання балій і сечового міхура розчинами.

Можливість ускладнень при пієлонефриті

Прогноз здебільшого сприятливий, за винятком гнійного, особливо двобічного, пієлонефриту.

З можливих ускладнень — значне руйнування ниркової тканини, яка в свою чергу може бути причиною вкрай важких наслідків. Зокрема, руйнування нефронів і заміщення активних тканин нирок сполучною тканиною з часом призводить до розвитку ниркової недостатності. Поразка внутрішньониркових кровоносних судин є причиною розвитку рено-васкулярної гіпертонії. Особливо небезпечно поява гіпертонії під час вагітності.

При гострому пієлонефриті можливий розвиток флегмони або абсцесу нирки, проте ці ускладнення досить рідкісні. Найчастіше при відсутності лікування гострий пієлонефрит переходить у хронічний.

Негативно впливає пієлонефрит і на перебіг вагітності, будучи при цьому досить поширеним захворюванням у дівчат та жінок «в положенні».

Записи по темі

  • Спазмофілія — весняна загроза для вашої дитиниСпазмофілія — весняна загроза для вашої дитини Спазмофілія - майже забуте дитяче захворювання. Але з приходом весни, сонця і тепла воно може дати про себе знати. Справа в тому, що під впливом сонячних променів посилюється відкладення […]
  • ОБЕРЕЖНО ЗИМА — Що таке кишковий грипОБЕРЕЖНО ЗИМА — Що таке кишковий грип Під «кишковим грипом» розуміють вірусні діареї, зокрема ротовирусную інфекцію. Захворювання проявляється підвищеною температурою, катаральними явищами у вигляді нежиті і болю в горлі, що […]
  • Обережно остеопорозОбережно остеопороз Остеопороз називають «мовчазною епідемією 21 століття». Сьогодні у світі ним страждає близько 200 мільйонів чоловік, в Росії - більше 10 мільйонів. Остеопороз зустрічається у кожної […]
  • Чому в п’ятах болитьЧому в п’ятах болить Біль у пяті є дуже поширеною серед проблем зі стопами. Пацієнт зазвичай відчуває біль або під пятою (підошовний фасцити) або позаду неї (Ахиллесов тендиніт), де ахіллове сухожилля […]
  • Платна госпіталізація альтернатива, яка стала реальністюПлатна госпіталізація альтернатива, яка стала реальністю Госпіталізувати - помістити, поміщати в лікарню, шпиталь для лікування Словник російської мови - Ожегов С. В., 1983Бувають моменти, коли порятунок життя людини залежить від декількох […]
. .