. .

Клаустрофобія — це тривожний розлад; людина відчуває при цьому ірраціональний страх того, що у нього немає виходу, що часто призводить до нападів паніки. Напади можуть з’явитися в результаті певних стимулів або ситуацій, наприклад, в переповненому ліфті, в кімнаті без вікон, або в літаку. Деякі люди можуть відчувати клаустрофобію навіть в одязі з дуже щільним коміром, стискає шию.

Термін клаустрофобія походить від латинського сlaustrum, що означає «замкнений на місці» і грецького phobos, що означає «страх «. Дослідження показали, що приблизно 6% населення у всьому світі страждають цим розладом, але більша частина з них не отримують лікування.

Люди з клаустрофобією мають знижену якість життя, і вони, як правило, йдуть на все, щоб уникнути невеликі приміщення і ситуації, які викликають у них напади паніки і тривоги. Вони будуть уникати таких місць, як: метро і підземні переходи, краще не користуватися ліфтом і при цьому вони не замислюються, на скільки поверхів їм доведеться піднятися/спуститися.

У відповідності з медичним словником Medilexicon:

«Клаустрофобія — це хворобливий страх перебувати в обмеженому просторі.»

Симптоми клаустрофобії

Клаустрофобія може проявлятися занепокоєнням, що виникає в обмеженому просторі. Фобія малого простору заснована на страху вичерпання кисню поряд зі страхом обмеження. У людини, який опинився в обмеженому приміщенні, можуть також проявитися:

* Пітливість.
* Прискорення серцевого ритму.
* Підвищення артеріального тиску.
* Гіпервентиляція, або прискорене дихання.
* Тремтіння.
* Напади паніки.
* Запаморочення.
* Нудота.
* Непритомність.
* Страх хвороби або заподіяння шкоди.

Головне в страху людей, які страждають на клаустрофобію — це не стільки малий простір, скільки страх вичерпання кисню. Приклади невеликих приміщень, які можуть спровокувати занепокоєння:

* Ліфти/підйомники.
* Підвали.
* Невеликі кімнати.
* Літаки.
* Замкнені приміщення.
* Автомобілі.
* Поїзда.
* Густонаселені райони.

Напад паніки або неспокій можуть виникнути не тільки внаслідок обмеженості простору, але в результаті виникнення відчуття того, що необхідно залишатися в якомусь місці довгий час, що характерно, наприклад, для черг. Проводилися дослідження в підтримку теорії про те, що в апаратах МРТ теж виникають напади паніки, в зв’язку з тривалістю перебування в замкнутому просторі з обмеженим об’ємом рухів.

Особи, які мають перераховані вище симптоми, будуть вживати всі можливі дії, щоб уникнути нападів паніки. Нижче наведені приклади такої поведінки:

* Як тільки людина входить в кімнату, він тут же перевіряє, де знаходиться вихід і стає
поруч з ним. Коли всі двері закриті, він може проявляти тривожність.
* На багатолюдній вечірці, навіть якщо приміщення досить просторо, людина буде розташовуватися поруч із дверима.
* Людина буде уникати вести автомобіль в години пік, коли рух перевантажене.
* Він буде уникати їзди в громадському транспорті в години пік.
* У важких випадках, деякі люди з клаустрофобією можуть почати панікувати, коли закриті двері.
* Він буде уникати користуватися ліфтом, навіть якщо це означає майбутнє стомлення.

Причини клаустрофобії

Клаустрофобія, як правило, з’являється в результаті минулого досвіду людини (зазвичай в дитинстві), який привів до того, що малі простору асоціюються з почуттям паніки або тим, що близька безпосередня небезпека. Прикладами таких видів минулого досвіду є:

* Падіння в глибокий басейн при відсутності вміння плавати.
* Присутність в людному місці окремо від батьків.
* Застрявання під час сканування в апараті МРТ.

Досвід, який призвів до травми людини, потім впливає на його здатність справлятися з подібної ситуації раціонально. Якщо свідомості здається, що обмежений простір пов’язане з небезпекою і страхом, і організм відреагує відповідним чином. Цей тип реагування відомий як механізм адаптації класичної, який може бути запозичений від батьків і однолітків. Якщо, наприклад, один з батьків страждає на клаустрофобію, дитина може перейняти цю форму поведінки в результаті спостереження і наслідування.

Є й інші теорії, чому виникає клаустрофобія, а саме:

* Зменшена мигдалина — мигдалина — це крихітна частина мозку, яка відповідає за регулювання реакцій організму під час страху. Дослідження Fumi Hayano показали, що люди, які страждають панічними розладами, мають мигдалину менше
середнього.

* Вроджена фобія — існує також теорія, яка стверджує, що фобії розвиваються вже на генетичному рівні, а не психологічно. Дослідження ґрунтуються на тому, що клаустрофобія і інші фобії є які перебувають у стані спокою еволюційними механізмами виживання. Інстинкт виживання «похований» в нашому генетичному коді через непотрібність, однак раніше він мав вирішальне значення для виживання людини.


Відпочинок в Затоці на березі Чорного моря оптимальний вибір як для лікування, так і для літнього відпочинку, безліч курортів і баз відпочинку на будь-який смак чекають вас.

Записи по темі

  • ОБЕРЕЖНО ГРИПОБЕРЕЖНО ГРИП Пік захворюваності на грип припадає на січень-березень. Це пояснюється тим, що віруси грипу відносно добре переносять низькі негативні температури, в той час як вони чувствителены до […]
  • Здоров’я дитини без ліківЗдоров’я дитини без ліків Для здорового та активного життя вашого малюка потрібно зовсім небагато. Головне - це правильне харчування. При годуванні варто враховувати, що головна функція харчування - забезпечити […]
  • Весняні вітаміни для всього організмуВесняні вітаміни для всього організму До кінця весни наш організм виснажений без сонячного світла, свіжих фруктів і овочів. Розберемося які нездужання можуть бути сигналом браку корисних речовин. Втома і сонливість виникає з […]
  • Спазмофілія — весняна загроза для вашої дитиниСпазмофілія — весняна загроза для вашої дитини Спазмофілія - майже забуте дитяче захворювання. Але з приходом весни, сонця і тепла воно може дати про себе знати. Справа в тому, що під впливом сонячних променів посилюється відкладення […]
  • Чому в п’ятах болитьЧому в п’ятах болить Біль у пяті є дуже поширеною серед проблем зі стопами. Пацієнт зазвичай відчуває біль або під пятою (підошовний фасцити) або позаду неї (Ахиллесов тендиніт), де ахіллове сухожилля […]
. .