. .

Люди з макулярної дегенерацією (дегенерацією жовтої плями) поступово втрачають центральне зір: вони все більше відчувають труднощі з тим, щоб побачити предмети прямо перед ними, що значно ускладнює процес водіння, читання, письма, розпізнавання осіб. Макула, або жовта пляма (лат. macula — місце, lutea — жовтий) являє собою овальної форми жовта пляма недалеко від центру сітківки ока. Дегенерація макули спостерігається в основному у людей похилого віку. Вона викликається пошкодженням сітківки.

Дегенерація макули є основною причиною часткової сліпоти серед людей у віці 50 років і старше. Хоча центральне зір втрачається, як правило, пацієнтам достатньо периферичного зору для того, щоб здійснювати повсякденну діяльність. Саме з цієї причини вони не звертаються за медичною допомогою вчасно.

Макулярна дегенерація має наступні форми:

* Суха форма дегенерації жовтої плями. Ця форма розвивається поступово і не лікується. В разі цієї форми пацієнту пропонуються засоби, які лише полегшують стан.

* Волога форма дегенерації жовтої плями. Ця форма розвиватися швидше. Як тільки з’являються перші симптоми, пацієнту потрібно негайне лікування. Волога форма дегенерації макули більш небезпечна, ніж суха форма.

Поширеність макулярної дегенерації

В основному, захворювання зустрічається серед людей старше 50 років і відомо як вікова AMD (age-related macular degeneration). За даними NHS (Національна служба охорони здоров’я Великобританії), AMD вражає:

* 2% людей у віці 50 +
* 8% людей у віці 65 +
* 20% людей у віці 85 +

У людей, які мають близьких родичів з AMD, значно підвищений ризик (50%) розвитку дегенерації, порівняно з іншими (ризик становить 12%).

Макулярна дегенерація може в окремих випадках розвиватися і у молодих людей. Однак, це викликано, як правило, порушеннями на генетичному рівні. Ювенільна макулярна дегенерація також відома як хвороба Старгартса (Stargardt’s disease; STGD).

Нижче наведено кілька факторів, які сприяють збільшенню ризику:

* Високий кров’яний тиск (гіпертонія). Люди, які страждають від гіпертонії, мають більш високий ризик розвитку дегенерації жовтої плями.

* Високий рівень холестерину і / або ожиріння. Велика частина людей, які страждають ожирінням і / або мають високий рівень холестерину в крові, більш схильні до розвитку макулярної дегенерації.

* Споживання харчового жиру. Дослідження показують, що люди, які у великій кількості споживають насичені жири, мають більш високий ризик розвитку дегенерації жовтої плями.

* Національна приналежність. Дослідження в США показують, що більш високий відсоток кавказо-американців страждають макулярної дегенерацією порівняно з афро-американцями.

* Освітленість. Деякі дослідження показують, що занадто яскравий видиме світло може бути фактором ризику дегенерації жовтої плями. Було також показано, що деякі види AMD пов’язані з низьким рівнем антиоксидантів плазми, попаданням синьої частини спектра сонячного світла в очі.

* Куріння в чотири рази підвищує ризик розвитку AMD у курців.

Симптоми дегенерації жовтої плями

Симптоми можуть бути настільки непомітні, що багато людей не звертають на них увагу протягом досить довгого часу. Основним симптомом є погіршення центрального зору людини, тоді як периферичний зір залишається колишнім. Центральне зір залишається розмитим навіть у разі використання очок.

Симптоми сухої форми AMD:

* Пацієнт може не помічати свого стану протягом десяти років після початку.

* Якщо уражений тільки одне око, пацієнт може не помічати свого стану ще довше.

* Людям з сухою формою AMD, як правило, необхідний більш яскраве світло для читання.

* Письмові або друковані тексти здаються розмитими.

* Повільне відновлення зорової функції після впливу яскравого світла.

* Кольори здаються не такими яскравими.

* Все зростаючі труднощі в миттєвому впізнаванні осіб людей.

* Бачення страждальця менш визначена, hazier

Симптоми вологої форми AMD:

Пацієнт може відчувати всі симптоми, перераховані вище, і ще такі:

* Симптоми захворювання проявляються швидше.

* Метаморфопсия — порушення почуття локалізації об’єкта.

* Центральна скотома (сліпота центрального зору) — середина поля зору людини бачиться як сліпа пляма. У разі відсутності
лікування, сліпе пляма стає більше.

Ускладнення макулярної дегенерації

Багатьом важко змиритися з частковою сліпотою. Якщо AMD впливає на ваше повсякденне життя, ваш лікар може направити вас у відповідні організації для того, щоб ви змогли краще справлятися.

* У більшості країн все, кому поставлений діагноз AMD, повинні здати водійські права, сповістивши страхову компанію, так як погіршення центрального зору значно впливає на водійські навички.

* Дослідження показало, що люди з AMD мають набагато більш високий ризик розвитку інфаркту та інсульту.

* Близько 12% людей з AMD (за даними досліджень у Великобританії) вражає синдром Чарльза Бонні (зорові галюцинації). При цьому синдромі головний мозок компенсує візуальні дані, які він не отримує, за рахунок створення фантазійних образів, часто запозичених з пам’яті. Деякі пацієнти не говорять своїм лікарям про це через занепокоєння про наявність якого-небудь психічного захворювання. Важливо знати, що ці галюцинації не відображають психічного стану пацієнта, вони є частиною проблеми із зором.

Записи по темі

  • Синдром Золлінгера-ЕллісонаСиндром Золлінгера-Еллісона Синдром Золлінгера - Еллісона (ульцерогенная аденома підшлункової залози; гастринома) - це розлад, який зазвичай настає внаслідок гастриноми - пухлини, яка зачіпає здебільшого підшлункову […]
  • Обережно остеопорозОбережно остеопороз Остеопороз називають «мовчазною епідемією 21 століття». Сьогодні у світі ним страждає близько 200 мільйонів чоловік, в Росії - більше 10 мільйонів. Остеопороз зустрічається у кожної […]
  • Дивертикули товстої кишкиДивертикули товстої кишки Дивертикулезная хвороба і дивертикулез розвиваються внаслідок випинання частин стінки товстої кишки. Якщо таке мешкообразное випинання інфікується і запалюється, то розвивається […]
  • Анорексія і булімія — коли нерви керують нашим харчуваннямАнорексія і булімія — коли нерви керують нашим харчуванням Якщо людина має ірраціональне бажання споживати чи не споживати їжу, яка чинить негативний вплив на психічне і фізичне здоровя, то, ймовірно, він страждає розладом харчової поведінки. […]
  • Інфекції, що передаються статевим шляхомІнфекції, що передаються статевим шляхом Інфекції, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), як правило, поширюються при сексуальному контакті. Однак у деяких випадках заражена людина може передати інфекцію без сексуального […]
. .