. .

Остеопороз називають «мовчазною епідемією 21 століття». Сьогодні у світі ним страждає близько 200 мільйонів чоловік, в Росії — більше 10 мільйонів. Остеопороз зустрічається у кожної третьої жінки і кожного восьмого чоловіки старше 50 років. За поширеністю він поступається лише серцево-судинним, онкологічним захворювань і діабету.

ОСТЕОПОРОЗ — це прогресуюче захворювання кісткової тканини, при якому відбувається процес руйнування кістки — резорбція. Кістки починають втрачати кальцій, а разом з ним і міцність, результат — підвищена ламкість кісток, часті переломи навіть при дуже незначних травмах.

Часто хвороба спочатку протікає безсимптомно. До першого перелому може пройти більше 10 років. Але якщо перелом стався, то ризик наступного зростає на 85%. Особливо небезпечний перелом шийки стегна. Смертність від такого перелому становить 25%. Такі наслідки переломів, як біль, тривала нерухомість, витрати на лікування та догляд важкі не тільки для пацієнтів, але і членів їх сімей. Саме тому остеопороз стає соціальною проблемою. Діагностики, лікування і профілактики остеопорозу надається велике значення. У великих містах навіть створюються центри остеопорозу.

ФАКТОРИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ОСТЕОПОРОЗУ
:

* вік понад 45 років для жінок і 50 років для чоловіків
* крихка статура, світле волосся і блакитні очі
* наявність переломів у минулому, навіть при незначній травмі
* випадки остеопорозу в сім’ї
* куріння більше пачки сигарет в день
* регулярне вживання алкоголю
* малорухливий спосіб життя
* прийом стероїдних гормонів (преднізолону)
* наявність таких захворювань, як цукровий діабет, ревматоїдний артрит, хронічні захворювання ШКТ, нирок, легень, крові.

При наявності таких захворювань розвивається так званий вторинний остеопороз.
Головну групу ризику розвитку остеопорозу складають жінки старше 50 років у період менопаузи.

Рання менопауза або менопауза у результаті хірургічного втручання, хіміо — або рентгенотерапії також є ризиком розвитку остеопорозу.

ЧОМУ ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ОСТЕОПОРОЗ?

* переломи кісток
* зміна постави
* зменшення зростання більш ніж на 3 см
* деформації грудної клітки
* болі в спині і кістках
* утруднення дихання

Найбільш точний діагноз остеопорозу ставиться на підставі такого обстеження, як ДЕНСИТОМЕТРІЯ. Дослідження проводиться на спеціальному апараті і визначає щільність кісткової тканини. Також проводиться біохімічне дослідження крові.

ЯК ЗАПОБІГТИ ОСТЕОПОРОЗ?

Для підтримки кісткової маси необхідно достатнє споживання кальцію та вітаміну Д, який сприяє засвоєнню кальцію. Основними джерелами вітаміну Д є деякі продукти харчування, включаючи рибу, молоко, а також сонячне світло.

Джерелами кальцію є молочні продукти (сир, молоко, йогурт, сир, морозиво), риба, петрушка та інша зелень, горіхи, квасолю.

Часто отримати потрібну кількість кальцію і вітаміну Д з продуктів просто не можливо. Тому для профілактики і лікування остеопорозу призначаються препарати, що містять кальцій та вітамін Д3.

Також вітамін Д володіє іншими корисними властивостями: підвищує силу м’язів, запобігає падіння.

Важливо пам’ятати, що для зміцнення м’язів і кісток необхідні активні рухи і фізичне навантаження! Своє життя потрібно побудувати так, щоб в ній обов’язково було місце для фізичних занять. Слід знати, що фізичні навантаження повинні бути невеликими, а головне регулярними.

ЛІКУВАННЯ ОСТЕОПОРОЗУ

В даний час існує багато ефективних лікарських препаратів для лікування остеопорозу. Вони запобігають подальше руйнування кісткової тканини, а також сприяють утворенню нової кісткової тканини. В результаті лікування підвищується щільність кісткової тканини,або, як мінімум, перестає зменшуватися. Лікування підбирається лікарем індивідуально, з урахуванням стану здоров’я та супутніх захворювань пацієнта. Нові препарати з’являються постійно, вони економічні, зручні в застосуванні, так як можуть прийматися не кожен день. Препарати можуть бути комбінованими, містити відразу, наприклад, дві речовини.

Але слід пам’ятати, що потрібно чітко дотримуватися рекомендацій лікаря, а також не забувати про важливість здорового способу життя, правильного харчування та рухової активності!


Записи по темі

  • Ендемічний зобЕндемічний зоб Ендемічний зоб - це збільшення щитовидної залози у великої кількості людей, що мешкають в одній місцевості, де в грунті і воді мало солей йоду. Відповідно йоду мало в рослинній їжі цього […]
  • Чадний газ — вбивця-невидимкаЧадний газ — вбивця-невидимка Чадний газ не має запаху і смаку, це побічний продукт згоряння. Люди і тварини не можуть усвідомити, що вони дихають окисом вуглецю. Чадний газ конкурує з киснем за ділянка звязування, […]
  • Фізіологія менструального циклуФізіологія менструального циклу Велике значення в гінекології приділяється вивченню та лікування захворювань жіночої репродуктивної системи. Знання фізіології менструального циклу допоможе розуміння даної теми.Здорова […]
  • Синдром Золлінгера-ЕллісонаСиндром Золлінгера-Еллісона Синдром Золлінгера - Еллісона (ульцерогенная аденома підшлункової залози; гастринома) - це розлад, який зазвичай настає внаслідок гастриноми - пухлини, яка зачіпає здебільшого підшлункову […]
  • Дивертикули товстої кишкиДивертикули товстої кишки Дивертикулезная хвороба і дивертикулез розвиваються внаслідок випинання частин стінки товстої кишки. Якщо таке мешкообразное випинання інфікується і запалюється, то розвивається […]
. .