. .

Екзофтальм, або витрішкуватість, це явище виступає вперед з орбіти (очниці) очного яблука. Грецький термін ophthalmos означає «око», ex — «з».

Екзофтальм може бути або двостороннім (обидва ока виступають) або одностороннім. Лікарі використовують экзофтальмометр для вимірювання ступеня вираженості екзофтальму.

Залежно від тяжкості екзофтальму і в разі відсутності лікування, повіки можуть не зачинятимуться під час сну, що призводить до висушення рогівки і можливого пошкодження її. Люди з екзофтальмом також мають високий ризик розвитку верхнього лимбического кератокон’юнктивіту, коли область над рогівкою запалюється з-за тертя, що відбувається при моргання. Деякі пацієнти можуть відчувати стиснення зорового нерва або очної артерії, що, зрештою, може впливати на зір пацієнта і привести до сліпоти.

Екзофтальм, як правило, викликані ненормальним функціонуванням щитовидної залози.

У відповідності з медичним словником Medilexicon, «екзофтальм є випинання одного або обох очей; може бути вродженим і сімейним; розвивається або у зв’язку з такою патологією, як заглазные пухлини (як правило, односторонній) або у зв’язку з захворюваннями щитовидної залози (зазвичай двосторонній).»

Ознаки і симптоми екзофтальму

Найбільш помітною ознакою екзофтальму є опуклі або виступаючі очі (один або обидва). Якщо пацієнт страждає хворобою Грейвса щитовидної залози, екзофтальм відбувається за пухлини тканин очного яблука, — кількість клітин в оці збільшується, в результаті чого очі стають великими, які сильно виступають уперед порівняно з розміром очниці. Людські очниці — жорсткі кісткові освіти і не можуть розширюватися, щоб розмістити опухали очі. При цьому спостерігається збільшення пропорції білка в виступаючому оці — його стає ніби більше.

Хвороба Грейвса є найбільш частою причиною екзофтальму.

Ознаки і симптоми хвороби Грейвса включають в себе:

   * Біль в очах.
* Сухі очі.
* Подразнення очей.
* Чутливість до світла (світлобоязнь).
* Сльозотеча.
* Диплопія — двоїння в очах, викликане послабленням очних м’язів.
* Прогресивна сліпота у разі, якщо зоровий нерв стискається.
* Утрудненість рухів очей, так як ослаблені очні м’язи. В деяких випадках може проявитися впадіння очі всередину (амбліопія).

Наступні симптоми також можливі в зв’язку з хворобою Грейвса:

* Нерегулярне серцебиття (аритмія).
* Тривожність.
* Підвищений апетит.
* Безсоння.

Причини екзофтальму

Хвороба Грейвса, аутоімунне захворювання, яке викликає гіпертиреоз (щитовидна залоза виробляє занадто багато гормону щитовидної залози), є найбільш поширеною причиною екзофтальму. Проблеми зі щитовидною залозою зазвичай є найбільш поширеними причинами.

Щитовидна залоза — це залоза внутрішньої секреції, розташована в області шиї, нижче кадика. Вона виробляє гормони, які допомагають регулювати ріст і швидкість хімічних реакцій (метаболізм), в яких організм використовує енергію. Щитовидна залоза виробляє тироксин і трийодтиронін.

Щитовидна хвороба очей — також відома як щитовидна орбитопатия, це стан, при якому м’які тканини і м’язи, що оточують очі, набрякають і запалюються. Це стан тісно пов’язане з гіпертиреозом (надактивним функціонуванням щитовидної залози), а іноді і з гіпотиреозом (знижений функціонування щитовидної залози).

Екзофтальм не обов’язково відбувається в період настання гіпертиреозу або гіпотиреозу. Очі можуть починати виступати далеко після початку проблем зі щитовидною залозою або раніше за них.

Аутоімунні захворювання. У нормі імунна система атакує патогенні — організми та речовини, що несуть шкоду, наприклад, деякі бактерії, віруси, паразити, ракові клітини і гриби. Якщо імунна система людини починає атакувати непатогенні тканини організму (наприклад, свої власні), розвивається аутоімунне захворювання, коли імунна система атакує нормально функціонуючі частини організму людини. Хвороба Грейвса є прикладом аутоімунного захворювання. Експерти не впевнені, з якої причини виникають аутоімунні захворювання, такі як хвороба Грейвса.

Якщо імунна система пацієнта нападає на тканину щитовидної залози, то відбувається вироблення більшої кількості гормонів, ніж зазвичай. Надлишок гормонів щитовидної залози, а також аутоімунні антитіла можуть атакувати м’язи і м’які тканини навколо очей, в результаті чого виникає:

    * Висушування очей (часто називають піщані очі).
* Почерв
оніння.
* Набряклі очі.
* Запалення і набряк.
* Проблеми із зором.
* Екзофтальм (виступаючі очі).

Спадкові захворювання. Деякі захворювання, які можуть вплинути на очі, успадковуються. У цьому випадку пацієнт набуває дефектні гени від своїх батьків чи бабусь і дідусів. Хвороба Грейвса є прикладом спадкового захворювання.

Екзофтальм (випинання очного яблука на одній стороні) може бути викликаний також:

    * Раковою пухлиною;
* кістами слизової оболонки;
* кров’яним згустком;
* пошкодженням ока;
* інфекцією очного синуса.

Якщо ви помітили, що один або обидва ока починають виступати, ви повинні негайно відвідати лікаря.


Записи по темі

  • Харчові токсикоінфекціїХарчові токсикоінфекції Це гостре захворювання, що протікає по типу гастриту або гастроентериту, що викликається умовно патогенною флорою. Збудниками є умовно патогенні мікроорганізми, які продукують екзотоксини, […]
  • ОБЕРЕЖНО ЗИМА — Заходи профілактики грипуОБЕРЕЖНО ЗИМА — Заходи профілактики грипу Січень ознаменувався підвищеною захворюваністю на ГРВІ та грип, у тому числі реєструвалися випадки свинячого грипу. Вірус грипу «боїться» міцних морозів, а ось лютневі відлиги і березнева […]
  • ОБЕРЕЖНО ЗИМА — Синусити, як ускладнення ГРВІОБЕРЕЖНО ЗИМА — Синусити, як ускладнення ГРВІ Часто банальний нежить, що є проявом застуди чи ГРВІ, не є таким простим. Найбільш частим ускладненням риніту є синусити.Синусит - гостре або хронічне запалення придаткових пазух носа, […]
  • Чому в п’ятах болитьЧому в п’ятах болить Біль у пяті є дуже поширеною серед проблем зі стопами. Пацієнт зазвичай відчуває біль або під пятою (підошовний фасцити) або позаду неї (Ахиллесов тендиніт), де ахіллове сухожилля […]
  • ОБЕРЕЖНО ЗИМА — Уникаємо аденовірусуОБЕРЕЖНО ЗИМА — Уникаємо аденовірусу Аденовірусна інфекція - гостре респіраторно-вірусне захворювання, що характеризуються ураженням лімфоїдної тканини, слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, часто очей і помірно […]
. .