. .

Виразкова хвороба — поширена проблема. Нею страждає близько 5% дорослого населення, причому частіше чоловіки. Розрізняють виразкову хворобу шлунка і виразку 12-палої кишки. Досі немає одностайної думки про те, чи вважати це одним захворюванням з різною локалізацією виразок або двома різними хворобами. Виразкова хвороба — хронічне захворювання, схильне до прогресування та частим рецидивам.

МЕХАНІЗМ ВИНИКНЕННЯ
Процес виникнення виразки пов’язаний з порушенням рівноваги між агресивними» факторами, до яких відносять соляну кислоту і пепсин і «захисними» факторами у вигляді слизово-бікарбонатного бар’єру і непроникності слизової оболонки.
В основі виразкової хвороби шлунка лежить виражений дефіцит захисних факторів, або навпаки явний надлишок агресивних факторів, що буває при виразковій хворобі 12-палої кишки.

ПРИЧИНИ
Ось найбільш часті провокуючі фактори, що ведуть до виникнення виразкової хвороби:
— порушення харчування (нерегулярний прийом їжі, їжа всухом’ятку, на ходу)
— шкідливі звички: інтенсивне куріння, надмірне вживання кави, алкоголю. Кава й алкоголь стимулюють вироблення агресивних факторів. У групу ризику входять люди, що викурюють більше 10 сигарет в день.
— прийом «язвообразующих» лікарських засобів (аспірин, анальгін, індометацин, диклофенак, преднизодон та ін)
— тривалі і часті стреси («ситуаційна» виразка)
— спадкова схильність
— шлункова інфекція — гелікобактер пілорі
В даний час «інфекційна теорія є домінуючою у виникненні виразкової хвороби.

СИМПТОМИ
Найважливішою і частою скаргою є біль у животі натщесерце і в нічний час. Прийом їжі або блювання тимчасово болю припиняють, але через1-2 години вони повторюються знову. Інші симптоми — це нудота і блювота шлунковим вмістом, а при виразці 12-палої кишки — печія і відрижка кислим вмістом. Для перебігу виразкової хвороби характерні рецидивування і сезонність. Через деякий час після загострення симптоми можуть зникати, виникає ремісія, а потім знову загострюватися. Загострення, рецидив, частіше доводиться на весну або осінь. У 20% випадках бувають «німі» виразки. У цьому випадку захворювання протікає приховано і виявляється тільки при появі ускладнень, наприклад, шлункової кровотечі.

ДІАГНОСТИКА
Основний метод діагностики виразкової хвороби — це ендоскопічне дослідження. Крім того, при ендоскопії можуть братися зразки слизової оболонки, вимірюватися рН і визначатися наявність гелікобактер пілорі.

ТЕРАПІЯ
Існує близько 300 препаратів для лікування виразкової хвороби! Але будь-які ліки треба приймати суворо за призначенням лікаря!
Основні групи препаратів, що використовуються для лікування виразки.
1. ГАСТРОПРОТЕКТОРЫ
Використовуються для відновлення дефіциту захисних факторів при виразковій хворобі шлунка.
2. БЛОКАТОРИ ШЛУНКОВОЇ СЕКРЕЦІЇ
Їх призначають для ліквідації надлишку агресивних факторів при виразковій хворобі 12-палої кишки. Це блокатори Н2 гістамінових рецепторів та блокатори протонної помпи.
3. АНТИХЕЛІКОБАКТЕРНА ТЕРАПІЯ
Останнім часом широко практикується антихелікобактерна терапія, спрямована на геликобактерий пілорі.

ДІЄТОТЕРАПІЯ
У всіх випадках у період загострення виразкової хвороби слід дотримуватися щадного харчування. Харчування має бути дробове, з прийомом їжі кожні 3-4 години (5-разове).
Їжа повинна бути відвареної або приготованої на пару. Зі страв рекомендуються вегетаріанські супи, нежирні сорти м’яса, риби, птиці, овочеві і яєчні омлети, каші, пудинги, солодкі страви. Також рекомендуються несвіжий білий хліб, м’ясо і риба у відвареному вигляді, свіжий сир, необезжиренные молочні продукти, молочні каші, муси, желе, пюре, солодкі фрукти, неміцний чай з молоком, лужна мінеральна вода без газів. Дуже корисно повністю перейти на сироїдіння.
По температурі їжа повинна приблизно відповідати температурі тіла. Так як гарячі або холодні страви дратують шлунок і поверхню виразки.
З раціону виключаються гострі, смажені, сокогонные і подразнюють слизову оболонку шлунка страви. Не рекомендується вживати міцні бульйони, гриби, жирні і смажені страви, соуси, соління, маринади, квашенья, консерви, здобний, м’який хліб, кислі фрукти і ягоди, прянощі, кисломолочні продукти, кава, алкоголь, газовані напої.

Не слід забувати, що виразкова хвороба — захворювання складний і небезпечний своїми ускладненнями, схильне до рецидивів. Тому вимагає ретельного лікування під лікарським контролем і

Записи по темі

  • ОБЕРЕЖНО ГРИПОБЕРЕЖНО ГРИП Пік захворюваності на грип припадає на січень-березень. Це пояснюється тим, що віруси грипу відносно добре переносять низькі негативні температури, в той час як вони чувствителены до […]
  • ОБЕРЕЖНО ЗИМА — Уникаємо аденовірусуОБЕРЕЖНО ЗИМА — Уникаємо аденовірусу Аденовірусна інфекція - гостре респіраторно-вірусне захворювання, що характеризуються ураженням лімфоїдної тканини, слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, часто очей і помірно […]
  • Лікування киснемЛікування киснем Людина здатна кілька тижнів прожити без води і їжі. А ось без кисню життя можлива лише лічені хвилини. Кисень - це безбарвний газ, який з видихуваного повітря надходить у кров, де […]
  • Антифосфоліпідний синдромАнтифосфоліпідний синдром Антифосфоліпідний синдром - невоспалительное аутоімунне захворювання, що характеризуються наявністю антифосфоліпідних антитіл у людей з артеріальним або венозним тромбозом, а також з […]
  • ОБЕРЕЖНО ЗИМА — Що таке кишковий грипОБЕРЕЖНО ЗИМА — Що таке кишковий грип Під «кишковим грипом» розуміють вірусні діареї, зокрема ротовирусную інфекцію. Захворювання проявляється підвищеною температурою, катаральними явищами у вигляді нежиті і болю в горлі, що […]
. .